top of page
  • Zdjęcie autoraMonika Kosieniak

Kolagen - jak działa na skórę?


Od kilku lat rynek kosmetyczny jest podbijany przez produkty zawierające kolagen. Reklamowane są jako sposób na spowolnienie starzenia oraz ratunek na wszelkie problemy związane ze skórą. Producenci proponują nam zarówno kremy, balsamy, żele, jak i suplementy diety zawierające ten magiczny składnik. Czy rzeczywiście kolagen jest dobry, a wszelkie obietnice marketingowe znajdują odbicie w rzeczywistości?


Czym jest kolagen i czy warto wdrożyć go do codziennej pielęgnacji?


Kolagen jest białkiem występującym w większości struktur naszego organizmu. Stanowi też podstawowy składnik skóry właściwej, co dowodzi, dlaczego jest tak niezwykle istotny. Odpowiada między innymi za wytrzymałość i elastyczność, zachowuje strukturę skóry i ma kluczowe znaczenie w utrzymaniu jędrności i dobrego wyglądu naskórka. W skórze człowieka dominuje kolagen typu I (85-95% całkowitej zawartości kolagenu w skórze), który tworzy włóknistą podporę dla skóry oraz kolagen typu III, który oplata włókna kolagenu, odpowiadając za ich prawidłowe ułożenie i sprężystość skóry. Za syntezę kolagenu w naszym organizmie odpowiadają z kolei fibroblasty. Co niszczy kolagen w skórze? Włókna kolagenowe występujące w skórze mogą być nieodwracalnie zniszczone pod wpływem promieniowania słonecznego, nikotyny i alkoholu.

Kosmetyki i inne produkty z kolagenem

Ze względu na swoje właściwości biologiczne kolagen ma szerokie zastosowanie w medycynie, kosmetyce i farmacji.


Preparaty kolagenowe znajdujące zastosowanie w celach kosmetycznych i estetycznych możemy podzielić na 3 kategorie:

  • Preparaty przeznaczone do stosowania na skórę w postaci kremów, masek itp.

  • Suplementy diety stosowane doustnie

  • Wypełniacze tkankowe stosowane do iniekcji

Kolagen ze względu na swoją wysoką masę cząsteczkową niestety nie ma możliwości przedostania się w głąb skóry, dlatego wszelkiego rodzaju kosmetyki pielęgnacyjne przeznaczone do aplikacji na naskórek działają - jednak na powierzchni skóry. Preparaty o działaniu nawilżającym, zawierające kolagen, tworzą ochronną warstwę na powierzchni skóry. Ich zadaniem jest ograniczenie przeznaskórkowej utraty wody, co jest ogromną korzyścią i zaletą tych kosmetyków. Kolagen ma zdolność wchłaniania i zatrzymywania wody, dlatego wpływa pozytywnie na nawilżenie, napięcie i elastyczność skóry. Krótko mówiąc, kosmetyki zawierające kolagen, np. seria Time for Baltic, zostały stworzone z myślą o pięknej, gładkiej i elastycznej skórze.


Kolagen w tabletkach na skórę

Na pewno słyszeliście też o piciu kolagenu czy regularnym przyjmowaniu kolaagenu w tabletkach. Suplementy diety zawierające kolagen do niedawna wykorzystywane były w profilaktyce schorzeń związanych ze zmianami w tkance łącznej. Obecnie coraz częściej spotyka się preparaty, których głównym celem jest poprawa kondycji skóry spowolnienie zmian wywoływanych starzeniem. Niestety do tej pory powstało niewiele artykułów naukowych potwierdzających pozytywny wpływ suplementów kolagenowych na skórę. Nieliczne badania wykazały między innymi wzmożoną syntezę kolagenu przez fibroblasty i wzrost poziomu nawilżenia skóry. Mimo małej bazy danych możemy wysnuć wnioski, że nutrikosmetyki zawierające kolagen mają potencjał, aby wpłynąć na opóźnienie starzenia się skóry i jej lepszą kondycję.


Oprócz kosmetyków stosowanych powierzchniowo i suplementów diety kolagen znajduje zastosowanie w medycynie estetycznej. Wstrzykiwany w górne warstwy skóry właściwej pozwala na skorygowanie drobnych zmarszczek, podawany w warstwę środkową i głębszą skóry właściwej pomaga wygładzić nawet głębokie zmarszczki. Podanie iniekcyjne w górne partie skóry wzmacnia układ naczyniowo – kapilarny.

Kolagen dzięki swoim zdolnościom do zatrzymywania wody zwiększa swoją objętość, dzięki czemu zmarszczki, ubytki potrądzikowe bądź drobne ubytki pourazowe zostają wypełnione i wygładzone. Po około 6 miesiącach od iniekcji kolagen ulega zniszczeniu w wyniku ruchów mięśni i procesów biochemicznych. Obecnie w medycynie estetycznej kolagen często jest zastępowany kwasem hialuronowym.Skąd bierze się kolagen?

Kolagen jest pozyskiwany przede wszystkim z produktów pochodzenia zwierzęcego. Jest to między innymi kolagen wołowy, cielęcy, wieprzowy, kolagen z owoców morza oraz rybi. Do produkcji suplementów diety najczęściej wykorzystywany jest kolagen wołowy, który pozyskuje się z kości, skór lub ścięgien. Kolagen wołowy i wieprzowy charakteryzuje się wysoką stabilnością włókien kolagenowych. W efekcie jest on gęsty, wytrzymały i mało podatny na rozpuszczenie, dlatego nie jest często wykorzystywany w kosmetykach. Kolagen rybi jest natomiast bardziej zbliżony budową do ludzkiego. Uważa się, że dzięki temu ma wyższą aktywność biologiczną i przyswajalność, dlatego jest częściej wykorzystywany w preparatach kosmetycznych. Dobrą wiadomością dla wegan i wegetarian jest także to, że dziś coraz częściej wykorzystuje się kolagen syntetyczny.
20 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios


bottom of page