top of page

Masaż brzucha, czy wiedzieliście że ...

Masaż brzucha – leczniczy dotyk


Zmysł dotyku, który kształtuje się już w życiu płodowym, w okresie dzieciństwa odgrywa bardzo ważną rolę. Badania wykazują, że dzieci, które od urodzenia mają zapewnioną bliskość ze strony dorosłych lepiej się rozwijają fizycznie i psychicznie. U noworodków, które nie są przytulane zaobserwowano spadek odporności, opóźnienie kluczowych etapów rozwoju, a w starszym wieku trudności związane z funkcjonowaniem układu nerwowego. Ale nie tylko na tym etapie życia dotyk odgrywa znaczącą rolę. Jedną z naszych podstawowych potrzeb u osób dorosłych jest potrzeba bliskości, którą częściowo zapewniamy sobie poprzez bliskość cielesną. Kiedy przytulamy się, głaszczemy i masujemy, spada w naszym organizmie ilość kortyzolu, a w krwioobiegu zaczynają krążyć dopamina i serotonina odpowiedzialne za odczuwanie przyjemności i dobry nastrój. Co ciekawe, doświadczamy tego także w kontakcie z naszymi kudłatymi czworonożnymi pupilami oraz … z sobą samym. Te pozytywne aspekty dotyku daje nam więc także automasaż!


Brzuch – centrum energetyczne i seksualneSamodzielnie możecie pomasować prawie całe swoje ciało! Dłonie, ręce, nogi i pośladki, stopy i oczywiście twarz oraz kark! W tej ostatniej części często gromadzą się napięcia, które uświadamiamy sobie dopiero na stole do masażu albo gdy coś zaczyna nas boleć.

Istotnym, a jednocześnie często pomijanym miejscem w naszym ciele jest… brzuch. Według medycyny chińskiej i ajurwedy stanowi on centrum energetyczne naszego organizmu. Jeżeli tutaj pojawia się napięcie, energia witalne nie może swobodnie krążyć i pojawiają się problemy w całym ciele. Brzuch stanowi także centrum naszej energii seksualnej, a jego masaż pomaga rozluźnić się, zrelaksować i otworzyć.

Emocje zaklęte w ciele

Brzuch jest też miejscem „przechowywania” i odczuwania emocji. Na pewno spotkaliście się powiedzeniami „czuć motyle w brzuchu”, czy „coś mu leży na wątrobie”. Czy wiecie, że w naszych jelitach znajduje się 90% serotoniny znajdującej się w całym organizmie?

Emocje, które odczuwamy powodują reakcje hormonalne, które prowadzą do zmian w funkcjonowaniu naszych narządów. Kiedy się złościmy i mamy ściśnięty żołądek, nasze ciało wchodzi w stan walki lub ucieczki, w którym nastawione jest na przetrwanie, a funkcje trawienne są hamowane. Efekty tych momentów mogą pozostawić ślady jeszcze na długo po stresującej sytuacji.

Masaż brzucha poprzez rozluźnienie głębokich struktur pomaga uwolnić emocje „zapisane” w ciele. Poprzez uważny, delikatny, precyzyjny dotyk jesteśmy w stanie rozluźnić mięśnie i powięź, która otacza narządy wewnętrzne. Podczas tego procesu np. w czasie lomi-lomi uwalniane emocje mogą wywołać smutek, złość, a nawet prawdziwe łzy! Czy to nie jest niezwykłe?

Wiedza medycyny chińskiej także mówi o tym, że poszczególne emocje mogą wpływać na pracę naszych narządów, a metody manualne pomagają uporać się nie tylko z chorobami, ale także właśnie z trudnymi emocjami.


J

ak masować brzuch?

Masaż brzucha możecie wykonać sami, możecie poprosić też partnerkę lub partnera. Nie wykonujemy go bezpośrednio po posiłku – dobrze jest zaczekać ok. 1 godziny. Żeby mięśnie brzucha były rozluźnione należy położyć się na plecach i lekko zgiąć nogi. Wszystkie ruchy wykonujemy zgodnie z ruchem wskazówek zegara lub do dołu – w stroną pachwin. Na początku masujemy bardzo delikatnie – możemy robić duże kółka i mniejsze kółeczka dookoła pępka. Z czasem, kiedy czujemy, że powierzchowne warstwy się rozluźniają możemy masować nieco mocniej, ale masaż nie powinien wywoływać żadnego bólu. Nie spieszcie się. Warto wielokrotnie powtórzyć ruchy i poświęcić na masaż co najmniej 5-10 minut. Jesteśmy pewni, że Wasze doznania mogą okazać sie bardzo bardzo przyjemne, a może nawet odkryjecie coś niezwykłego?


Kiedy masaż brzucha nie jest wskazany?


W związku z tym, że intuicyjnie chronimy jedną z najważniejszych okolic naszego ciała możemy obawiać się masażu brzucha. Ważne, że oddać się w ręce zaufanej osoby, która będzie uważna na nasze reakcje. Albo spróbować pomasować się samemu! Nie masujemy brzucha w ciąży, przy nowotworach oraz menstruacji (choć to ostatnie jest przeciwwskazaniem względnym i kobieta sama powinna zadecydować na bazie własnego samopoczucia – często masaż wręcz pomaga!).


380 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page