top of page
  • Zdjęcie autoraMonika Kosieniak

Skąd opuchlizna latem? Jest na nią sposób!

Zaktualizowano: 8 sie 2022

O zastojach limfatycznych mówi się coraz więcej, a drenaże limfatyczne zyskują na popularności. Opuchlizna i obrzęk to nie tylko kwestia estetyczna, lecz także zdrowotna.


Lato kojarzy nam się przede wszystkim ze słońcem, ciepłem, wakacjami i krótkimi sukienkami. Jednak wraz z upałami wraca do nas uporczywy problem - opuchlizna. Dlaczego wysokie temperatury sprzyjają opuchniętym kostkom?

Podwyższona temperatura otoczenia prowadzi do rozszerzenia się żył w naszym organizmie. Taki mechanizm fizjologiczny ma za zadanie ochłodzić nasze ciało, ale w praktyce umożliwia to wzmożone gromadzenie się wody, co sprzyja zastojom limfatycznym i opuchliźnie.

Towarzyszy temu również uczucie ciężkości, trudności z poruszaniem, a w skrajnych przypadkach nawet ból oraz utrzymujące się wybrzuszenia i wklęśnięcia w skórze. Innymi objawami zastoju limfatycznego może być pogrubienie i grudkowaty wygląd skóry. Naskórek pokrywający zmieniony obszar może stać się łuskowaty i popękany.


Czy to wyłącznie problem estetyczny?

Zły wygląd skóry i obrzęk to nie jedyne powikłania związane z zastojem limfy. Limfa odpowiada między innymi za odprowadzanie z naszego organizmu szkodliwych metabolitów, dlatego też ich zastój może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Zaniedbane zastoje mogą prowadzić do włóknienia tkanek, a nawet ich zakażenia. Ostatecznie prowadzą do słoniowacizny, czyli bardzo trudnego do wyleczenia obrzęku objawiającego się twardnieniem i przerostem skóry kończyn dolnych.Jak więc dbać o układ limfatyczny?


Pomocnym zabiegiem jest drenaż limfatyczny – rodzaj masażu uciskowego, który wykonuje się w celu pobudzenia krążenia limfy. Nie tylko zapobiega on obrzękom, ale również wspomaga redukcję cellulitu i działa ujędrniająco na skórę.


Do drenażu wykorzystuje się różnego rodzaju urządzenia - specjalistyczne skafandry, urządzenie do endermologii, ale także automatyczne i ręczne rollery oraz specjalne kamienie do masażu. Drenaż można wykonywać również dłońmi, do tego celu wystarczy jedynie olejek do masażu.

Innymi sposobami na zapobieganie powstawania obrzęków jest utrzymywanie odpowiedniego nawodnienia organizmu, częsta zmiana pozycji podczas pracy stojącej lub siedzącej, unikanie ciasnej odzieży oraz regularna aktywność fizyczna. Warto również w upalne dni unikać spożycia alkoholu i nadmiaru soli, ponieważ sprzyjają one odwodnieniu organizmu.25 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Kommentare


bottom of page