top of page
  • Zdjęcie autoraMonika Kosieniak

Po jakie kosmetyki sięgać w walce z cellulitem?




Chłodny czas powoli odchodzi w zapomnienie - dotąd krótkie i zimne dni stają się coraz dłuższe, cieplejsze i bardziej słoneczne. Jest to dobry czas na zmianę garderoby – schowanie w głąb szafy puchowych kurtek, czapek oraz szalików, a odkurzenie wieszaków ze zwiewnymi sukienkami i krótkimi spodenkami. Jesteśmy gotowe na lato? Zawsze! Każde ciało jest plażowe. Niektóre z Twoich klientek będą jednak chciały podjąć jeszcze jeden krok, nim wskoczą w bikini...


Co to jest cellulit?

Cellulit (lipodystrofia) to zmora większości kobiet, często jest powodem zmniejszonej pewności siebie i kompleksów. Najczęściej kojarzony jest z otyłością, ale w rzeczywistości występuje z taką samą częstotliwością zarówno u osób z nadwagą jak i szczupłych. Pomarańczowa skórka jest jednym z najczęściej występujących defektów kosmetycznych. Lipodystrofia jest zwyrodnieniem tkanki tłuszczowej związanym z zaburzeniami mikrokrążenia. Utrudniony jest transport składników odżywczych do skóry, a zastoje krwi i limfy powodują obrzęki i zwłóknienia. W efekcie powierzchnia skóry staje się nierówna i chropowata.


Wyróżniamy dwa rodzaje cellulitu – tłuszczowy i wodny. Cellulit tłuszczowy występuje w większości u osób z nadwagą, prowadzących siedzący tryb życia oraz utrzymujących niezdrową dietę, zwłaszcza bogatą w tłuszcze nasycone i proste węglowodany. Cellulit wodny spotykany jest u osób szczupłych, uprawiających sport. W tym przypadku z reguły ma związek z zaburzeniami hormonalnymi lub niewydolnością metaboliczną. Często współistnieje z suchą i słabo odżywioną skórą.


Dlaczego kobiety mają cellulit?

Powodem, dla którego problem z pomarańczową skórką dotyka głównie kobiet, a nie mężczyzn, jest różnica w budowie skóry i tkanki podskórnej. Warstwa brodawkowata skóry właściwej mężczyzn pozwala na lepsze ukrwienie skóry. Dodatkowo mężczyźni mają niższy ogólny procent zawartości tkanki tłuszczowej w ciele.




Na rynku istnieje wiele kosmetyków mających zadeklarowane działanie antycellulitowe. Czy obietnice producentów mają pokrycie w rzeczywistości, czy jest to jedynie chwyt marketingowy? Podstawą terapii cellulitu jest przede wszystkim odpowiednio zbilansowana dieta, picie dużej ilości wody i aktywny tryb życia. Bez tych elementów niestety żaden kosmetyk nie będzie w stanie pomóc w likwidacji nieestetycznych zmian skóry właściwej. Będą one jednak idealnym uzupełnieniem w walce z cellulitem.


Czy kosmetyki antycellulitowe działają?

Kosmetyki antycellulitowe przede wszystkim mają za zadanie zwiększyć ukrwienie skóry, aby stymulować mikrokrążenie i zmniejszyć obrzęki. Dodatkowo będą działały odżywczo i nawilżająco, co poprawia estetykę naskórka. Najczęściej spotykanymi składnikami kosmetyków mających działanie ujędrniające jest kofeina, wyciąg z alg brunatnych, lecytyna, L - karnityna i ekstrakt z zielonej herbaty. Znajdziesz je w profesjonalnych produktach soap&friends!


Najlepsze składniki antycellulitowe

Kofeina jest jednym z najczęściej stosowanych składników w walce z cellulitem. Silnie pobudza mikrokrążenie, wpływa na odżywienie i dotlenienie komórek skóry. Ma także zdolność pobudzania aktywności metabolicznej i stymuluje lipolizę. Pozytywnie wpływa też na ujednolicenie kolorytu naskórka. Najczęściej składnik ten pozyskiwany jest z kawy arabica.




Algi brunatne są bogate w witaminy, składniki mineralne, lipidy i węglowodany. Stymulują przemianę materii, regulują proces lipolizy i poprawiają ukrwienie. Najczęściej spotykane w kosmetykach są wyciągi z morszczyna pęcherzykowatego, sculptosane i kalpariane.


Lecytyna to mieszanina różnych związków o charakterze lipidowym. Ma właściwości nawadniające, wygładzające, przywraca skórze sprężystość i elastyczność, a także wspomaga spalanie tłuszczu.


L – karnityna jest substancją witaminopodobną, którą nasz organizm pobiera z pożywienia, ale również jest w stanie samodzielnie syntetyzować. Jako składnik kosmetyków o działaniu antycellulitowym ma zdolność regulowania poziomu lipidów i przyczynia się do zmniejszenia objętości tkanki tłuszczowej.


Zielona herbata jest przede wszystkim źródłem przeciwutleniaczy i usprawnia detoksykację organizmu co wpływa na zmniejszenie obrzęków. Wspomaga również nawilżenie skóry i przywraca jej sprężystość.



32 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page