top of page
  • Zdjęcie autoraMonika Kosieniak

Rytuał hamam


Rytuał Hammam - samo słowo „hammam” to bliskowschodnie określenie łaźni parowej. Kąpiel w łaźniach rozpowszechnili Grecy oraz Rzymianie, ale sam rytuał (jaki znamy w dzisiejszej formie) stworzyli Turcy oraz Arabowie. Jeśli wybierasz się na wakacje do Turcji, rozpocznij swój urlop od tej atrakcji. Odważ się na niesamowitą metamorfozę, pogrążysz się w błogim stanie relaksacji i poczujesz, że właśnie rozpoczynasz swój zasłużony wypoczynek.


Jest wiele korzyści jakie przynosi nam skorzystanie z takiego rytuału, to między innymi: poprawa krążenia oraz wydolności oddechowej, otworzenie i oczyszczenie porów z wszelkich toksyn (jeśli jesteś osobą palącą, zabieg spowoduje niesamowitą detoksykację organizmu). Masaż Hammam należy do rytuałów odmładzających, antycellulitowych i wspomagających walkę z bólami stawów, mięśni czy głowy. Przeciwwskazania do zabiegu to: ciąża, problemy z ciśnieniem oraz przebyte operacje serca. Ważny jest sam przebieg rytuału, którego wiele części jest niezmiennych, a cały zabieg trwa godzinę - na każdy etap poświęca się ok. 15-20 minut.


Sam rytuał nie jest wymagający pod względem wykorzystywanych kosmetyków. Potrzebne jest: mydło Aleppo, glinka Ghassoul oraz olejki naturalnego pochodzenia, np. olejek arganowy czy sezamowy.

Należy pamiętać, aby użyte produkty były najwyższej jakości.





Etap pierwszy SAUNA MOKRA LUB PAROWA


1. Celem pierwszego etapu rytuału Hammam jest rozgrzanie i rozluźnienie ciała oraz oczyszczenie organizmu z toksyn. W tej części zabiegu pozostaje się w saunie mokrej lub parowej 10-15 min, pamiętając o odpowiednim wdechu nosem i głębokim wydechu ustami. Etap ten powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, a co za tym idzie - usprawnienie krążenia. Ciepło uwalnia mięśnie od nadmiernego napięcia oraz skutkuje rozszerzeniem porów skóry i wydaleniem wszelkich toksyn z naszego ciała. Można poczuć się lżej! Naskórek niesamowicie się zmiękcza i jest przygotowany do dalszych etapów rytuału.



Etap drugi PEELINGOWANIE RĘKAWICĄ KESSA


2. Gdy przechodzi się do łaźni, w której panuje wysoka temperatura, już na samym początku wspomaga się wydolność oddechową i wzbogaca każdą komórkę w niezbędny do życia tlen. Należy położyć się na ciepłym kamiennym stole. Początkowo terapeuta, polewając nas ciepłą wodą, zmywa toksyny, które wydzieliły się na skórze w saunie. Spłukuje się także włosy. Czynność powtarzana jest kilkukrotnie. Bardzo ważną kwestią w całym rytuale obmycia jest to, by zaczynać od stóp i kierować się w stronę głowy. Następnym krokiem jest wykonanie peelingu przy użyciu szorstkiej rękawicy Kessa. Ten zabieg także wykonuje się od stóp w górę, okrężnymi ruchami, całą dłonią, delikatnie uciskając ciało. Intensywność takiego peelingu można ustalić z terapeutą. Rękawica jest wykonana z materiału delikatnie ścierającego, jej użycie będzie powodować zarumienienie skóry, które świadczy o pobudzeniu naczyń krwionośnych i gotowości skóry do lepszego wchłaniania preparatów kosmetycznych - poprzez otworzenie się porów w skórze.



Etap trzeci NAŁOŻENIE GLINKI Ghassou


3. Aby jeszcze dogłębniej oczyścić skórę, stosuje się teraz organiczną, zieloną glinkę Ghassoul. Dzięki jej zawartości takich elementów jak: krzemian magnezu, aluminium oraz mikroelementy, np. żelazo oraz makroelementy sodu, potasu czy wapnia, spowodujemy, iż nasza skóra zostanie obdarowana cennymi składnikami, które są niezbędne do utrzymania jej dobrej kondycji i pięknego wyglądu. Cera będzie w pełni oczyszczona, równocześnie wygładzona i nawilżona.



Etap czwarty PIANA MYDLANA I MASAŻ


4. Kolejny etap to masaż pianą mydlaną. Ma na celu pozbycie się resztek martwego naskórka oraz ujędrnienie i nawilżenie skóry. Skąd pochodzi piana? Nic prostszego - to właśnie mydło Aleppo zmieszane z wodą. Nasącza się taką mieszanką satynowe prześcieradło i powstaje gęsta piana, którą okrywamy całe ciało, a następnie terapeuta przystępuje do masażu. Masażysta wprowadza osobę masującą w stan relaksacji. Ważna jest technika masowania - cała dłoń przylega do skóry klienta, stosuje się koliste ruchy i delikatnie uciska ciało. Skóra się rozgrzewa, a pory są otwarte, dzięki czemu składniki aktywne docierają w głąb skóry. Masażysta kieruje ruchy w stronę serca, czyli rozpoczyna się od kończyn, przechodząc wyżej. Aleppo wywodzi się z Syrii, a wytwarzane jest z połączenia oliwy z oliwek oraz oleju laurowego. Cechuje się wysokimi właściwościami nawilżającymi, a dodatkowo przeciwbakteryjnymi i przeciwzapalnymi. Idealnie nadaje się do pielęgnacji każdej cery, z uwzględnieniem bardzo problematycznej, z poważnymi dolegliwościami dermatologicznymi.



WYCISZANIE SKÓRY


5. Na zakończenie terapeuta myje klientowi włosy szamponem, a resztę piany spłukuje ciepłą wodą, nie pomijając przy tym żadnej okolicy. Ciało polewa się letnią wodą, aby pory skóry prawidłowo się zamknęły i ustabilizował się przepływ krwi przez naczynia krwionośne. By zabezpieczyć i „otulić” skórę, masażysta nakłada na całe ciało olejek, który mocno nawilża i tworzy na skórze powłokę ochronną.


Po rytuale warto jeszcze przez 10 minut pozostać w fazie pełnego wyciszenia. Najczęściej kończy się go błogim odpoczynkiem w sali wypoczynkowej, spędzając czas np. leżąc na leżakach, pijąc turecką herbatę i smakując upragnionego odprężenia.

281 wyświetleń0 komentarzy

Commentaires


bottom of page