top of page
  • Zdjęcie autoraMonika Kosieniak

Specjalnie na Dzień Kobiet!8 marca to dzień, który może przypomnieć nam o wielkiej sile drzemiącej

w kobietach!

W święto pań szczególnie chętnie angażują się mężczyźni, którzy pragną pokazać, jak doceniają i celebrują płeć piękną. Miłe gesty wprowadzają pozytywną atmosferę... W powszechnym obiegu jest przekonanie, że mężczyźni i kobiety są po prostu z innej planety! A tak zupełnie na poważnie - co realnie ich różni?Nie od dziś wiadomym jest, że kobiety i mężczyźni różnią się od siebie. Często żartuje się, że mężczyźni używają tego samego szamponu do mycia włosów, twarzy, ciała i... Samochodu! Kobiety natomiast są znane z tego, że mają osobny kosmetyk do twarzy, pod oczy, do rąk, do stóp, do biustu, przed opalaniem, po opalaniu, do małego palca u lewej ręki… O mężczyznach czasem mówi się, że bez wysiłku mogą mieć zadbane i lśniące włosy, w przeciwieństwie do kobiet używających odpowiednich szamponów, odżywek i masek. Czy jednak plotki o tym, że mężczyźni mają łatwiej, jeśli chodzi o pielęgnację, mają w sobie ziarno prawdy?


Piękne różnice

Podstawową różnicą pomiędzy kobietą a mężczyzną jest budowa skóry. Według badań skóra panów jest grubsza aż o 25%, bardziej sprężysta, a zmarszczki pojawiają się u nich później – po 30 roku życia (w porównaniu do kobiet, u których pierwsze zmarszczki są zauważalne już po 25 roku życia). Faktycznie, aspekt ten przemawia na korzyść mężczyzn. Kobieca skóra jest cieńsza, delikatniejsza i wytwarza mniej sebum, przez co jest bardziej podatna na szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych, na przykład promieniowania UV. Jednak grubsza skóra, którą mogą poszczycić się mężczyźni, ma pewne wady – zmarszczki rzeczywiście pojawią się na niej później, ale będą znacznie głębsze niż u płci przeciwnej. Skóra panów produkuje więcej sebum, przez co częściej zmagają się oni z trądzikiem, jest on też znacznie trudniejszy do wyleczenia. Pory są dużo większe, co sprzyja ich łatwiejszemu zanieczyszczaniu i powstawaniu zaskórników. Panowie jednak mają zwykle nieco niższe pH skóry, co hamuje rozwój niektórych bakterii. U kobiet za to częściej spotykamy się z problemem trądziku różowatego i zmianami naczyniowymi. Panie dość często mają jaśniejszą skórę od mężczyzn.
Klasyczne bolączki

Kobietom powszechnie sen z powiek spędza cellulit – „pomarańczowa skórka” na udach i pośladkach, która naszym zdaniem jest nieestetyczna i często walczymy z nią na różne sposoby (pod tym względem powinnyśmy brać przykład z Azjatek, które zupełnie nie przejmują się cellulitem i niemal nie zwracają na niego uwagi!). Cellulit to nic innego jak zniekształcona tkanka tłuszczowa, która powstaje przez nieprawidłowe mikrokrążenie – tworzy się stan zapalny, toksyny nie są prawidłowo odprowadzane z naszego organizmu i gromadzą się w tkance tłuszczowej. Powodem, dlaczego to głównie kobiety zmagają się z tym problemem jest ogólny większy procent tkanki tłuszczowej w organizmie kobiet i większa ilość estrogenów. W skórze mężczyzn występują również większe brodawki skóry właściwej co wpływa na jej lepsze ukrwienie i zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia cellulitu.Kobiety mają w skórze więcej włókien sprężystych elastyny, a włókna kolagenowe są luźniej splecione niż u mężczyzn. Powoduje to, że skóra pań lepiej się rozciąga, co jest przystosowaniem do ciąży. Niestety przez to, że jest cieńsza, łatwiej ulega uszkodzeniom i większe jest prawdopodobieństwo wystąpienia rozstępów.

Znaczące różnice występują również w ilości włókien nerwowych – u mężczyzn jest ich mniej niż u kobiet. Kobiety posiadają też większą ilość receptorów w skórze palców, co wpływa na lepsze odczuwanie dotyku. W praktyce różnice w budowie nerwowej wyglądają tak, że gdyby ukłuć w to samo miejsce kobietę i mężczyznę – mężczyzna mniej poczuje ukłucie, ale to kobieta wytrzyma je dłużej.
Mimo wielu różnic pomiędzy skórą kobiet i mężczyzn nie ma wątpliwości, że i jedna, i druga wymaga troski oraz odpowiedniej opieki. Niezwykle ważne jest dobranie odpowiednich kosmetyków w zależności od rodzaju i potrzeb naszej skóry.


A wszystkim Paniom, które są czytelniczkami naszego bloga, życzymy cudownego święta!

37 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

댓글


bottom of page