top of page
  • Zdjęcie autoraMonika Kosieniak

Tego szukają młode mamy - zabiegi pielęgnacyjne dla kobiet w ciąży cz. 1Ciąża i macierzyństwo to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety. Ciąża to czas pełen radości i oczekiwania, ale także wyzwań i zmian hormonalnych. Bycie młodą mamą to wyjątkowe i jednocześnie wyczerpujące wyzwanie. Gdy nasze życie zaczyna toczyć się wokół potomstwa łatwo zapomnieć o sobie. Wydaje się, że odkąd zostanie się mamą, powinnyśmy robić wszystko wyłącznie dla dobra dziecka. Jednak szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko, dlatego dbanie o siebie jest

kluczowe, aby w tym wyjątkowym czasie zachować zdrowie fizyczne i psychiczne.


Coraz więcej kobiet w ciąży i młodych mam decyduje się więc na odwiedziny w gabinecie kosmetycznym, aby zadbać o siebie i zrobić sobie chwilę przyjemności, a także wziąć oddech zostawiając pociechy w domu. O ile po porodzie kobiety mogą pozwolić sobie na dużo więcej różnych zabiegów tak kobiety w ciąży powinny wykonywać jedynie te zabiegi, które nie tylko będą korzystne dla nich, ale przede wszystkim nie będą szkodliwe dla rozwijającego się dziecka.


W trakcie trwania ciąży należy zrezygnować z zabiegów związanych z podgrzewaniem ciała, takich jak sauny, łaźnie parowe czy zabiegi z użyciem gorących kamieni, a nawet długie, gorące kąpiele. Ciało kobiety jest w tym czasie bardziej wrażliwe na zmiany temperatury. Nagłe podgrzewanie organizmu może doprowadzić do przegrzania ciała matki, a także wpłynąć na temperaturę ciała płodu. Wysokie temperatury mogą zwiększać ryzyko wystąpienia wad rozwojowych u dziecka. Nadmierne przegrzewanie jest szczególnie niebezpieczne u kobiet ciężarnych mających problemy sercowo – naczyniowe lub wysokie ciśnienie krwi. Dodatkowo wysokie temperatury mogą prowadzić do utraty przytomności przyszłej mamy.


Innym przykładem zabiegów odradzanych kobietom w ciąży są zabiegi wykorzystujące silne substancje chemiczne, takie jak peelingi chemiczne. Skóra kobiety w tym czasie jest bardziej wrażliwa i bardziej przepuszczalna dla substancji chemicznych. Może ona reagować inaczej nawet na stosowane wcześniej substancje ze względu na zmiany hormonalne. Istnieje również ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych lub nadwrażliwości na składniki używane w peelingach chemicznych. Dodatkowo zwiększa się ryzyko powstawania przebarwień. W przypadku wielu substancji chemicznych brakuje danych dotyczących ich bezpieczeństwa dla kobiet w ciąży, dlatego nie zaleca się ich stosowania.


Z dużym ryzykiem wiąże się również wykonywanie zabiegów z wykorzystaniem ultradźwięków. Jest to związane między innymi z tym, że ultradźwięki mogą generować ciepło w tkankach, co jak wcześniej wspomniano może potencjalnie wpłynąć na rozwój płodu. Istnieje także ryzyko, że nadmierna ekspozycja na ultradźwięki może przyczynić się do uszkodzenia tkanek płodu. Dotyczy to przede wszystkim stosowania ultradźwięków w okolicy brzucha. Ultradźwięki podobnie jak peelingi chemiczne nie są wystarczająco dobrze przebadane pod kątem stosowania u kobiet ciężarnych.


Oczywiście istnieje wiele bezpiecznych zabiegów kosmetycznych, które można wykonywać już w czasie ciąży. Najpopularniejszym zabiegiem jest masaż relaksacyjny. Może być on doskonałym sposobem na złagodzenie napięcia mięśniowego i redukcję stresu, a także doskonałym sposobem na odżywienie i nawilżenie skóry i zwiększenie jej elastyczności i sprężystości co jest szczególnie istotne, gdy musi ona zmierzyć się ze znacznym rozciągnięciem, aby zmieścić rozwijające się dziecko. Ważne jest jednak, aby unikać masażu brzucha. Idealną propozycją będzie za to masaż dłoni i stóp. Szczególnie stopy są podczas ciąży obciążone dużo większym ciężarem niż zwykle. Dodatkowo ciąży często towarzyszą obrzęki nóg i dłoni, zwłaszcza palców, dlatego masaż będzie idealnym rozwiązaniem na złagodzenie obrzęków i redukcje bólu z nimi związanego. Kolejną propozycją dla kobiet w ciąży i młodych mam są różnego rodzaju zabiegi pielęgnacyjne na twarz. Może być to delikatne oczyszczanie (można w tym celu użyć peelingu enzymatycznego bądź peelingu mechanicznego. Należy unikać peelingów chemicznych a także peelingu kawitacyjnego, który działa na zasadzie ultradźwięków), nawilżające maseczki czy masaż twarzy. Masaż pomoże zredukować napięcia, które w wyniku stresu gromadzą się na czole, żuchwie, szyi i barkach.


15 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

コメント


bottom of page