top of page
  • Zdjęcie autoraMonika Kosieniak

Tego szukają młode mamy - zabiegi pielęgnacyjne dla kobiet w ciąży cz. 2
Młode mamy często borykają się z problemami związanymi z utratą jedności skóry, cellulitem czy rozstępami, dlatego chętnie korzystają z szeregu zabiegów ujędrniających na ciało. Po porodzie mogą już wykonywać zabiegi z wykorzystaniem ultradźwięków. Coraz popularniejszy staje się zabieg HIFU (High-Intensity Focused Ultrasound). Jest to zaawansowana technologia, która wykorzystuje skoncentrowane fale ultradźwiękowe do głębokiego ogrzewania warstw skóry i tkanki podskórnej. Jest skuteczną metodą na ujędrnienie skóry i redukcję cellulitu. Innym przykładem zabiegu jest RF (Radiofrequency) z ultradźwiękami. Jest to połączenie dwóch technologii: radiofrekfencji i ultradźwięków. Zabieg ten wykorzystuje fale radiowe do podgrzewania warstw skóry, jednocześnie stosując ultradźwięki do głębokiej stymulacji produkcji kolagenu i elastyny. Są to tylko niektóre przykłady zabiegów ujędrniających z wykorzystaniem ultradźwięków, jednak każdy z nich będzie wpływać na redukcję tkanki tłuszczowej, poprawę elastyczności skóry i redukcję cellulitu.


Inną propozycją są zabiegi wyszczuplające z wykorzystaniem krioterapii. Krioterapia to terapia zimnem, która stymuluje krążenie krwi, zmniejsza obrzęki i pobudza procesy metaboliczne, co przyczynia się do poprawy jędrności skóry. Jednym z popularniejszych zabiegów jest kriolipoliza, znana również jako “zamrażanie tłuszczu”. To innowacyjna metoda redukcji tkanki tłuszczowej w określonych obszarach ciała za pomocą specjalnych aplikatorów. Metoda ta wykorzystuje kontrolowane chłodzenie do celowego niszczenia komórek tłuszczowych, co prowadzi do ich stopniowego rozpadu i naturalnego wydalania z organizmu.


W ostatnim czasie największą popularnością cieszy się endermologia, znana inaczej

jako lipomasaż. To nieinwazyjny zabieg, do którego wykorzystuje się specjalne urządzenie do masażu próżniowego w celu poprawy wyglądu skóry. Urządzenie jest wyposażone w głowicę z podciśnieniem i rolkę. Głowica wciąga fałd skóry, który jest następnie rozmasowywany przez rolki. Masaż próżniowy wykonany za pomocą urządzenia pomaga w stymulacji krążenia krwi i limfy, co przyczynia się do lepszego odżywienia tkanek skóry i pomaga w usuwaniu toksyn i nadmiaru płynów limfatycznych z organizmu. Stymulacja krążenia limfy wpływa też na redukcję obrzęków. Endermologia jest też skuteczną metodą redukującą widoczność cellulitu. Pomaga w rozbijaniu skupisk tkanki tłuszczowej i przyczynia się do wygładzenia skóry. Dodatkowo masaż stymuluję produkcję kolagenu i elastyny, które są kluczowymi

białkami strukturalnymi skóry nadając jej jędrność i elastyczność. Endermologia znajduje też zastosowanie w masażu blizn - może być to doskonały zabieg zmniejszający widoczność blizny po cesarskim cięciu i zwiększający komfort w przypadku, gdy blizny nieprzyjemnie “ciągną”. Zabieg ten jest możliwy wyłącznie po całkowitym zagojeniu się rany.


Kluczową rolę w utrzymaniu zdrowej i pięknej skóry u kobiet w ciąży i młodych mam odgrywa pielęgnacja domowa. Podstawowym kosmetykiem jest delikatny żel myjący do twarzy o łagodnym składzie bez dodatku silnych detergentów. Oczyści delikatnie skórę, ale nie naruszając naturalnej bariery ochronnej skóry. Ważnym elementem pielęgnacji jest nawilżenie. Młode mamy często borykają się z wysuszoną skórą spowodowaną zmianami hormonalnymi i intensywnym trybem życia, dlatego powinny dobrać odpowiedni do swojej skóry krem nawilżający do twarzy.


Warto również dbać o odpowiednie nawilżenie skóry całego ciała, zwłaszcza w okolicach brzucha, piersi i pośladków, bo to właśnie tam pojawia się najwięcej rozstępów. Na rynku dostępne jest wiele produktów przeciwrozstępowych. Dobrze sprawdzi się również masło do ciała, które można wykorzystać zarówno do codziennego nawilżania skóry, jak i do masażu. Kosmetyki przeznaczone dla kobiet w ciąży i młodych mam powinny być bardzo uważnie dobrane. Wybierając je warto kierować się składnikami aktywnymi, które są bezpieczne dla kobiety w okresie ciąży oraz karmienia piersią. Warty uwagi jest zdecydowanie kwas hialuronowy. To składnik, który doskonale nawilża skórę, zapobiegając utracie wilgoci i poprawiając jej elastyczność. Witamina E jest fenomenalnym składnikiem w kosmetykach dla kobiet w ciąży i po porodzie. Jest silnym przeciwutleniaczem, a także jest znana z silnych właściwości nawilżających, regenerujących i wspierających proces gojenia. Wpływa też pozytywnie na poprawę elastyczności skóry i zapobiega powstawaniu rozstępów. Kolejną witaminą, na którą warto zwrócić uwagę jest witamina C, również znana jako silny antyoksydant. Chroni także skórę przed szkodliwym działaniem promieni UV i zapobiega powstawaniu przebarwień, które są częstym problemem z jakim zmagają się kobiety w ciąży. W przypadku kosmetyków do ciała warto postawić na masło shea i produkty z wysoką jego zawartością. Masło to jest doskonałym emolientem, który nawilża skórę, zapobiega jej wysuszaniu i łuszczeniu się. Ponadto zawiera ono witaminy A i E, które odżywiają skórę i wspomagają jej regenerację zapobiegając powstawaniu rozstępów.


W pielęgnacji kobiet w ciąży oraz młodych mam kluczową rolę odgrywa dbałość o zdrowie i komfort zarówno fizyczny, jak i emocjonalny. Korzystanie z odpowiednich kosmetyków i zabiegów może pomóc w utrzymaniu elastyczności i nawilżenia skóry, a także zachowaniu jej zdrowego wyglądu. To z kolei wpływa pozytywnie na samopoczucie i pewność siebie przyszłych i młodych mam.

Podczas pielęgnacji warto zawsze kierować się ostrożnością, zwłaszcza w przypadku stosowania nowych produktów czy zabiegów. Pamiętajmy, że niezależnie od zmian jakie zachodzą w naszym ciele podczas ciąży i po porodzie, każda kobieta zasługuje na czas, który poświęca na siebie i swoje dobre samopoczucie. Dbając o siebie, możemy lepiej zadbać także o nasze maluchy.8 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page