top of page

Łaźnia parowa - niedoceniona i …nieoceoniona

Mamy teraz wspaniały czas na sanowanie! Podczas gdy najbardziej popularna sauna fińska (lub inaczej sucha) ma niestety wiele przeciwwskazań, mniej znana - łaźnia parowa jest polecana niemal dla każdego.



Jak działa łaźnia parowa?

Łaźnia parowa działa na organizm podobnie jak sauna fińska na zasadzie termoterapii – czyli leczenia zmienną temperaturą. W łaźni wynosi ona około 40-50 stopni przy jednocześnie bardzo dużej wilgotności – nawet do 100%. Ten rodzaj terapii ciepłem wywodzi się ze starożytnego Rzymu, dlatego łaźnię parową nazywa się także łaźnią rzymską. W oryginale łaźnie ty były wykonane z kamienia, dziś zastępuje się ten materiał płytkami ceramicznymi, tworzywami sztucznymi lub hartowanym szkłem. Mimo to warunki pozostają niezmienne – komfortowa temperatura i bardzo duża wilgotność.

W łaźni ciało pod wpływem ciepła efektywnie się relaksuje. Wysoka wilgotność powietrza wpływa korzystnie na drogi oddechowe oraz… włosy i skórę. Pory otwierają się i ułatwiają usuwanie toksyn z organizmu. Są to doskonałe warunki do tego, żeby zastosować aktywnie działające kosmetyki.


Zabiegi w łaźni parowej - peloidoterapia

Zabiegi, które wykorzystują naturalne glinki i błota nazywane są peloidoterpią. Wiele ośrodków Spa i uzdrowisk wykorzystuje wspaniałe warunki łaźni do aktywacji dobroczynnie działających masek. Pod wpływem ciepła i wilgoci, maski pozostają wilgotne, co wydłuża i intensyfikuje ich działanie. Otwarte pory skóry ułatwiają wnikanie drogocennych składników aktywnych – minerałów, witamin, karotenoidów i wielu innych. W zależności od rodzaju skóry i jej potrzeb można dobrać odpowiednie błota i glinki – o tym opowiemy Wam na kolejnym wpisie, a na razie wróćmy do tematu korzystania z łaźni.


Łaźnia parowa – dla kogo?


Choroby układu krążenia, układu oddechowego, stawów, narządów ruchu oraz układu nerwowego – to wszystko wskazania do stosowania łaźni. O jej wspaniałych właściwościach wiedzieli już starożytni Rzymianie, Grecy i Turcy, a współczesne badania potwierdzają korzyści z regularnego korzystania z kąpieli parowych. Łaźnia pozytywnie wpływa na zdrowie u osób, które cierpią na reumatoidalne zapalenie stawów, czy zesztywniejące zapalenie kręgosłupa. Poprawia kondycję osób cierpiących na nadciśnienie, niedrożność tętnic oraz wzmacnia po przebytym zawale serca. Jest pomocna przy przewlekłych i nawracających nieżytach górnych dróg oddechowych, np. w problemie z zatokami. Reguluje pracę układu nerwowego, dzięki czemu pośrednio wpływa na wszystkie narządy i przywraca dobrostan. Z łaźni parowej mogą korzystać osoby, które mają umiarkowany problem z rozszerzonymi naczynkami na ciele i twarzy, a nie mogą chodzić do sauny.

Łaźnia parowa – przeciwwskazania

Niestety w związku z odmiennymi warunkami, jakie panują w saunie istenie kilka przeciwwskazań do jej stosowania. Z łaźni tak jak z sauny powinny korzystać osoby zdrowe, czyli bez objawów ostrej infekcji. Przeciwwskazaniem są poważne i nieuregulowane choroby układu krążenia, stan bezpośrednio po zawale i udarze, choroby nowotworowe, wszelkie choroby zakaźne oraz ciąża z powikłaniami i niedokrwistością. Tych przeciwwskazań jest jednak mniej niż w przypadku sauny suchej, a sam pobyt w łaźni nie jest aż tak dużym wysiłkiem dla organizmu, jak w saunie.

Informacje tym, jak korzystać z łaźni i jakie kosmetyki warto do niej zabrać, znajdziecie w kolejnym wpisie.





91 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page